A könyvtár és alapító állománya – Gyenge kezdés után erős visszaesés

Kiállítás tematika

A könyvtár és alapító állománya
– Gyenge kezdés után erős visszaesés

Az Akadémiai Könyvtár számára felajánlott harmincezer kötetet az idősebb Teleki József (1738–1796), a fia, Teleki László (1764–1821), és unokája, az akadémiai elnök Teleki József (1790–1855) gyűjtötték össze, és a család Szervita téri házában tárolták még a felajánlás után is.
1844-ben szállították be őket az Akadémia akkori székhelyére, a Trattner-Károlyi–házba, ahol külön állították fel és saját bélyegzővel jelölték meg a könyveket.

Teleki József végrendeletében saját személyes könyvtárát is az Akadémiára hagyta, 1855-ben bekövetkezett halála után azt is átvitték az intézmény épületébe. 1865-ben az újonnan felépült akadémiai székházban rendezték be a könyvtárat, ám amikor itt téma szerinti szakrendben felállították a könyveket, a Teleki-gyűjteményt is ennek megfelelően szétosztották, így az alapító állomány önálló egységként megszűnt létezni, pontos listáját csak kétszáz év után sikerült rekonstruálni.

Teleki József (1790-1855)

Teleki József (1738-1796)

Teleki László  (1764-1821)

Az Akadémiai Könyvtár első pecsétnyomója és az alapító állományt jelölő Teleki-bélyegző